Przed pasmem majestatycznych i wysokich Tatr, na drodze do Zakopanego przy granicy Polsko-Słowackiej stoi chyba ostatnia drewniana wioska góralska w Polsce.  Przejeżdżając przez centrum miejscowości poczujemy się jakbyśmy przenieśli się w czasie do XIX wieku. Z tego okresu pochodzą drewniane chaty w centrum wsi.

Ustawione frontami do drogi domostwa wyglądają jakby kilka dni temu postawili je cieśle, tymczasem wiele ma na karku już ponad sto lat. Przed większymi świętami mieszkańcy wciąż wychodzą by je umyć – także od zewnątrz, i to właśnie dzięki temu budynki wciąż świetnie się prezentują.

Widok ogólny


Stary Chochołów powstał jeszcze w XVI wieku, gdy pierwsi osadnicy zaczęli docierać w dzikie i odludne wcześniej, górskie regiony. Najstarsza chata w wiosce pochodzi jednak z końca XVIII wieku. Wybudowana w 1798 roku przez gospodarza Jana Bafię drewniana chałupa to obecnie muzeum. W środku zobaczymy używane kiedyś sprzęty codziennego użytku, stary wystrój góralskiego domu oraz wiele informacji o wydarzeniach które rozegrały się tu w połowie XIX wieku.

W 1846 roku na zajętych przez Austrię ziemiach Polski szykowano wielkie narodowe powstanie. Dowódcy chcieli aby razem z polską szlachtą o wolność walczyli także chłopi. Udział w powstaniu zgodzili się wziąć także mieszkańcy wsi Chochołowa. W wyniku działań Austriaków powstanie odwołano, ale wieść o tym nie dotarła do wsi. Siły zbuntowanych górali starły się z wojskami Austriackimi i zostały rozbite. W walkach uczestniczyć po stronie górali miał również słynny Sabała, późniejszy gawędziarz, muzyk i przewodnik tatrzański.

góralskie klimaty w muzeum powstania chochołowskiego


Po stłumionym powstaniu we wsi ustawiono figurkę świętego Jana Nepomucena. Tyłem do miejscowości Czarny Dunajec której chłopi pomagali Austriakom. Drewniana statua do dziś stoi na granicy Chochołowa. We wsi warto jeszcze zobaczyć tak zwaną chałupę z jednej jedlni (Chochołów 24). Front domu zbudowany został z jednej, olbrzymiej jodły. Fani zimowych sportów znajdą tu również coś dla siebie. W okolicy znajdują się popularne stoki Narciarskie – na przykład Kotelnica.