W ostatnich latach, w Polsce powstało wiele wzorowanych na amerykańskich parków rozrywki.  Jednym z największych i najlepiej znanych, jest park dinozaurów (i nie tylko) w Zatorze. Nazwa – Dinozatorland, może nie jest zbyt oryginalna,  jednak ma ona przede wszystkim  budzić odpowiednie skojarzenia. Co roku setki turystów, wycieczek szkolnych odwiedza  to miejsce szukając kontaktu z prehistorycznymi olbrzymimi gadami, które zamieszkiwały ziemię kilkadziesiąt milionów lat temu.

 kłapiące bestie

 Nic we współczesnym świecie nie przygotowuje na to, co można zobaczyć przekraczając stylizowaną na skamieniałą bramę parku. Za wejściem czas cofamy się, do okresu gdy Ziemia wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Przy bramie, za gąszczem roślin da się słyszeć dziwaczne wrzaski i ryki olbrzymów. Zapewne podobne odgłosy rozlegały się na wielu obszarach ziemi miliony lat przed naszą erą, w geologicznym okresie Jury czy Kredy. Wędrując ścieżkami prehistorycznego lasu naprawdę można natknąć się na dinozaury. Zrekonstruowane w skali 1:1 zębate bestie ruszają wielkimi głowami i ryczą na przechodzących obok ludzi.Przy ścieżce mijamy olbrzymiego Brachiozaura. Dinozaur sięga długą szyją do koron drzew, przeżuwając zerwane liście. Dalej najsłynniejszy ze wszystkich, drapieżny Tyranozaur i szykujące się do lotu Pterodaktyle. W budynku „muzeum szkieletów”, widać kości i czaszki gadów, ale także kolorowe minerały, prezentacje dotyczące prehistorycznego życia na ziemi. Skamieniałe jaja wyglądają jakby zniosła je dopiero przed chwilą olbrzymia, ważąca kilka ton samica. Po zwiedzaniu można także pójść do kina 5d, gdzie oprócz trójwymiarowego obrazu, czuć drżenie ziemi, płatki śniegu i inne interesujące efekty specjalne.


Przebywając w Zatorze warto odwiedzić także pobliski park mitologii. Leniwie płynąca po jeziorze łódka mija postaci najsłynniejszych greckich bogów i herosów, a także potwory z którymi przyszło im się mierzyć. Lektor opowiada znane z dawnych ksiąg historie, ożywione za pomocą współczesnej techniki.
Obok widać jeszcze park owadów z figurami wielokrotnie powiększonych przedstawicieli mikroskopijnego świata i park świętego Mikołaja.
W pobliżu zbudowano park zabaw z gokartami i kolejką dla dzieci. W udekorowanej w podobnym "dinozaurzym" stylu restauracji istnieje możliwość zamówienia obiadu.