Park DecjuszaJest początek XVI wieku, Polska przeżywa właśnie okres swojej największej świetności – Złoty Wiek.  Właśnie wtedy z Alzacji na pograniczu Francji i Niemiec przybywa do naszego kraju doskonały kupiec, dyplomata i finansista – Justus Ludwik Decjusz. Inteligentny Alzatczyk wkrótce stał się doradcą samego króla. Justus wykupił kilka wsi pod Krakowem, od jego imienia nazwano je Wolą Justowską – dziś to jedna z dzielnic miasta.

W środku swoich posiadłości bogaty dworzanin założył wspaniały renesansowy park. Za starymi drzewami do dziś stoi niezwykła renesansowa budowla – jeden z najwspanialszych zabytków tego okresu z terenów Polski.

Willę Decjusza zaprojektowali według najlepszych wzorów włoscy architekci, do dziś może zachwycić harmonią i regularnością projektu. W kolejnych latach pałac i otaczający go park przechodził różne koleje losu. W czasie I wojny światowej stacjonujący w pobliżu żołnierze musieli wyciąć wiele rosnących tu drzew. II wojna światowa była świadkiem dużej zbrodni dokonanej przez niemieckich żołnierzy na okolicznej ludności. Dziś w zabytkowym pałacyku znajdują się restauracje, hotel i sale konferencyjne. Miejsce to stało się również planem zdjęciowym podczas kręcenia serialu „Julia”.