W 1934 roku wielkie połacie Małopolski zalane zostały przez największą w XX wieku powódź. Pod woda znalazło się  ponad pół miliona hektarów pól i więcej niż tysiąc miejscowości. Zniszczenia były olbrzymie, z prądem Dunajca płynęły całe drewniane domy, wyrwane z fundamentów przez niszczycielski żywioł. Aby uniknąć podobnych kataklizmów w przyszłości, władze postanowiły zbudować tamę na Dunajcu , w okolicach dzisiejszego Rożnowa

Czytaj więcej: Zalew w Rożnowie. Żaglówki, zapora i miejscowość 

Archeolodzy mówią, że historia Dobczyc rozpoczyna się tysiące lat temu gdy w Epoce Brązu powstała tu osada. A może jeszcze wcześniej? Jednak pierwszy raz ta nazwa zapisana zostaje w dokumencie z 1225 roku. XIII wiek widział też początki Dobczyckiego zamku. Murowana warownia wkrótce stała się najpotężniejszą twierdzą w okolicy, jej właściciele uzyskali zaś prawo do karania przestępców śmiercią. W zamku znajdowała się izba tortur (można ją zwiedzać do tej pory) za murami majaczyła ponura szubienica na której czasami wisiały zwłoki złapanych przestępców. Średniowieczną warownię zniszczyła dopiero w 1702 roku nowoczesna armia Szwedzka, przy pomocy licznych armat. Od tego czasu budowla popadała w ruinę aż całkiem ją opuszczono. Według opowieści ludzi z tej okolicy dawno temu, jeszcze w połowie XVIII wieku opiekunka dziecka uderzyła przypadkiem kluczami o jedną ze ścian budynku. Odpadł tynk odsłaniając tajemną komnatę gdzie znalazła garnek ze złotem. Ta historia długo rozpalała wyobraźnię dobczyckich awanturników i poszukiwaczy.

Czytaj więcej: Dobczyce: ukryte skarby i złowroga góra Trupielec.

Według etnografów, badaczy historii, kultury i języka mieszkańcy skalnego Podhala to potomkowie polskiej ludności napływającej w góry Karpaty – często uciekinierów i poszukiwaczy ziemi pod uprawę, z ludnością Wołoską – czyli wędrownymi pasterzami i hodowcami owiec którzy przywędrowali tu wraz ze swoimi stadami z Bałkanów, wypasając je na górskich nieużytkach. Pierwsi przybysze z południa zaczęli docierać w te regiony gdzieś w XIII wieku.

Czytaj więcej: Zakopane

W „górskich okolicach” zachodniej Małopolski, nad rzeczką Skawą, pośród łagodnych wzgórz znajduje się niewielkie miasteczko Wadowice. Miejscowość znana jest jako miejsce narodzin Karola Wojtyły, przyszłego papieża Jana Pawła II. Wielu spośród katolików, jak i niewierzących uważa go za najważniejszą postać w historii Polski, również mieszkańcy Wadowic są niezwykle dumni z faktu,  że przyszły papież pochodził właśnie stąd.  Wadowice odwiedza co roku wiele osób chcących zobaczyć rodzinne miasto Karola Wojtyły, nie jest to jednak jedyna atrakcja w okolicy.

Czytaj więcej: Wadowice