W „górskich okolicach” zachodniej Małopolski, nad rzeczką Skawą, pośród łagodnych wzgórz znajduje się niewielkie miasteczko Wadowice. Miejscowość znana jest jako miejsce narodzin Karola Wojtyły, przyszłego papieża Jana Pawła II. Wielu spośród katolików, jak i niewierzących uważa go za najważniejszą postać w historii Polski, również mieszkańcy Wadowic są niezwykle dumni z faktu,  że przyszły papież pochodził właśnie stąd.  Wadowice odwiedza co roku wiele osób chcących zobaczyć rodzinne miasto Karola Wojtyły, nie jest to jednak jedyna atrakcja w okolicy.

       Już przy wjeździe do miasteczka wita nas wielki napis z cytatem ze słowami słynnego Polaka.  Po wjechaniu do miejscowości,  na rynku zwraca uwagę spiżowy pomnik Jana Pawła i odnowiony kościółek pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Miejsce chrztu i pierwszej komunii młodego Karola.  Gdy siądziemy na chwilę w drewnianej ławie zobaczymy liczne pamiątki, pięknie malowane ściany i zabytkową chrzcielnicę. W kościele panuje cisza, spokojna atmosfera zadumy, tylko z zewnątrz dobiegają przytłumione odgłosy życia Wadowic. Można tu pomyśleć o życiu i wielkim dziele Jana Pawła Drugiego, jego staraniach o zachowanie pokoju, licznych pielgrzymkach do Polski i podróżach po całym świecie. Wychodząc z kościoła warto wpaść na kremówki. Po jednej z papieskich pielgrzymek stały się one najsłynniejszym przysmakiem, prawie symbolem miasta. Część ciastek nie jest jednak produkowana na miejscu, tylko przywozi się je z cukierni w Krakowie. Na ulicy Kościelnej w Wadowicach znajdziemy muzeum umieszczone w byłym mieszkaniu Karola Wojtyły. Nowocześnie urządzone, multimedialne wystawy prezentują życie i działalność słynnego Polaka, osobne wystawy poświęcono też samym Wadowicom, czy mieszkającym tu kiedyś Żydom.


Tuż obok Wadowic znajdziemy ciekawą atrakcję dla dużych i małych turystów. W miejscowości Inwałd, dzięki unijnym dotacjom powstał niedawno park miniatur. W dużym pomniejszeniu odtworzono tu zabytki i słynne budowle z Polski i całego świata. Obok Zamku w Malborku czy krakowskich Sukiennic znaleźć tu możemy Chiński Mur, malutką Bazylikę świętego Piotra z Rzymu, rzeźby z Wyspy Wielkanocnej. W parku zaaranżowano również wiele innych atrakcji i zabaw edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym straszne Egipskie mumie. Na dziedzińcu stojącego obok średniowiecznego zamku trwogę  mogą wzbudzić także wielkie ruchome smoki. Wokół warowni toczy się gwar rozmów, słychać odgłosy z kuźni, nad odtworzoną średniowieczną osadą. Jak przed wiekami nad wsią unosi się dym z zamkowych kuchni. Można tu zjeść obiad o dziwnej, stylizowanej na średniowieczną nazwie.