Według etnografów, badaczy historii, kultury i języka mieszkańcy skalnego Podhala to potomkowie polskiej ludności napływającej w góry Karpaty – często uciekinierów i poszukiwaczy ziemi pod uprawę, z ludnością Wołoską – czyli wędrownymi pasterzami i hodowcami owiec którzy przywędrowali tu wraz ze swoimi stadami z Bałkanów, wypasając je na górskich nieużytkach. Pierwsi przybysze z południa zaczęli docierać w te regiony gdzieś w XIII wieku.

Tatry i Karpaty od zawsze były pograniczem. Szczyty niebosiężnych gór oddzielały kiedyś potężne królestwo Polskie od Państwa Węgierskiego – które obejmowało wówczas również dzisiejszą Słowację. Mieszkańcy Podhala zwani Góralami do dziś zamieszkują podgórskie miejscowości. Kiedyś zajmowali się wypasaniem owiec, a nieraz i jako rozbójnicy napadali położone niżej miejscowości. Dziś w większości tutejszych wsi znajdziemy liczne hoteliki, domy wczasowe, pokoje do wynajęcia. Polskie góry stały się bowiem prawdziwym rajem dla turystów i narciarzy.
Do Zakopanego dojechać można popularną „Zakopianką”  czyli drogą z Krakowa. Obecnie duży jej odcinek jest już zmodernizowany i udostępniony dla ruchu dwupasmowego. W sezonie turystycznym nadal mogą się jednak zdarzać korki. Aby ich uniknąć możemy skorzystać z pociągu. Wzgórza i góry zaczynają się za Krakowem. Z kolejnymi kilometrami stają się coraz wyższe i okazalsze. W końcu po wjechaniu na jedną z nich naszym oczom ukazuje się szeroka panorama Tatr. Góry wyglądają niebieskawo na horyzoncie. Zakopane znajduje się tuż pod nimi. Miasteczko nie jest zbyt duże, liczy zaledwie około 30 tysięcy mieszkańców, jego populacja zwiększa się jednak bardzo, zwłaszcza w sezonie narciarskim.  Najważniejszą ulicą Zakopanego są Krupówki. Tutaj znajdziemy sklepy i miejsca do imprezowania, oraz najlepsze hotele. Wiele budynków nawiązuje swoją architekturą do tak zwanego „Stylu Zakopiańskiego” czyli sposobu budowania i zdobienia wzorowanego na dawnych góralskich chatach. Liczne drewniane rzeźby i wycinane wzory dopełniają obrazu. W zakopiańskich karczmach często grają ubrane w góralskie stroje zespoły folklorystyczne. Będąc w mieście warto obejrzeć skocznię narciarską – tak zwaną Wielką Krokiew, czy pójść na spacer na Gubałówkę. W zimie dostępne są liczne stoki i wyciągi narciarskie – najbardziej znany to Kasprowy Wierch, należy jednak pamiętać, że przeznaczony jest on przede wszystkim dla doświadczonych narciarzy. W zimie i w lecie Zakopane stanowi także świetną bazę wypadową do górskich wycieczek w wysokie Tatry. Tu zaczynają się najtrudniejsze Polskie szlaki, czy droga na Rysy – najwyższą górę Polski.