Na południowy wschód od Krakowa, kilkanaście kilometrów za miastem rozciąga się szeroki porośnięty prastarym lasem, zielony obszar – Puszcza Niepołomicka, świetny teren do wędrówek, czy jazdy na rowerze i podziwiania przyrody. Do dziś ziemie te wzbudzają podziw swoją rozległością, rozmiarami, liczbą okazów fauny i flory którymi są usiane. Drzewa iglaste i liściaste. Sosny, brzozy, dęby, graby, olchy, świerki przeplatają się gałęziami walcząc o światło i wodę. Północna, podmokła część lasu, to raj dla żab oraz płazów i komarów. Wysoko między gałęziami, zwykle nie widoczne dla oka ludzi i drapieżców odzywają się różne ptaki, z odległości słychać stukanie dzięcioła. Jeszcze wyżej na chmurnym niebie pojawia się czasem sylwetka drapieżnego orlika krzykliwego, a jeżeli mamy niezwykłe szczęście, dostrzeżemy malutki cień niemal legendarnego ptaka – raroga.

Co piszczy w puszczy?

W lesie spotkać można liczne sarny, według leśników żyje ich tu ponad dwa tysiące. Dziki i jelenie dopełniają obrazu leśnego życia. Powoli zbliżając się do samego serca lasu, natrafimy na niewysoki murek. To siedziba prawdziwego króla polskich zwierząt – majestatycznego żubra.

wypasione żubry w centrum lasu

Pomiędzy drzewami pomniki i nagrobki przypominają o dawnej historii. Las był kiedyś świetną kryjówką dla partyzantów i powstańców. Liczne walki z okupacyjnymi wojskami niemieckimi staczano tu w czasie II Wojny Światowej. Wcześniej, w czasie powstań, terytoria Puszczy były miejscem gdzie ukrywali się ludzie walczący z zaborcami. W dawnych czasach obszar Puszczy Niepołomickiej był dużo większy. Polowania urządzali tu polscy monarchowie, siedzibę obierając sobie na zamku w położonej nieopodal miejscowości Niepołomice. W zamku tym bardzo chętnie przebywał kiedyś Władysław Jagiełło. Lasy przypominały królowi rodzinną Litwę. Do dziś w Niepołomicach stoi królewski zamek który odwiedzali monarchowie. Obecnie ma on wygląd jaki nadano budowli w XVI wieku. To tutaj przebywał dwór, urządzano liczne uczty, zabawy. W bogatym zamkowym muzeum znajdziemy myśliwskie trofea i okazy zwierząt z obszaru całej puszczy. Znaleźć można tu jednak również zwierzęta z zupełnie innych części świata. Na ścianach wiszą skóry afrykańskich antylop, głowy guźców, obok fotografie z dalekich wypraw.

Niepołomice okiem śpiewającego po angielsku ptaka