Na zachodniej granicy Krakowa, za Kopcem Kościuszki i Willą Decjusza znaleźć można położony wciąż dość blisko miasta, rozległy zielony obszar – Las Wolski. To świetne miejsce na weekendową rowerową lub pieszą przechadzkę. W samym sercu tego lasu, za labiryntem ścieżek i gąszczem drzew czeka na nas ukryta nagroda – krakowski ogród zoologiczny, gdzie zgromadzono zwierzęta z najodleglejszych zakątków ziemi. (Aby zbytnio się nie przemęczać można również dojechać do zoo autobusem z centrum miasta).

Może zacznijmy jednak od opisu parku z różnych stron. Chyba najczęściej do Lasu Wolskiego wchodzi się od strony wschodniej, po zejściu z góry na której stoi Kopiec Kościuszki przekraczamy łąkę i jezdnię, by zagłębić się dalej w las.  Stromy stok upodobali sobie tutaj fani downhilu i ekstremalnej jazdy na rowerze. Po wejściu ścieżką na górę możemy skierować się w kilku kierunkach. Zobaczmy najpierw co znajduje się na południe. Tutaj na stromym zboczu góry majaczy groźna niemiecka budowla z czasów II wojny. Zamek w Przegorzałach zbudowano na wzór niemieckich cytadel znad Renu. Za okupacji hitlerowscy zarządcy miasta mieli tu jedną ze swoich głównych siedzib. Planowano doprowadzić jeszcze kolejkę linową i urządzić luksusowe sanatorium dla lotników Luftwaffe. Dziś w groźnym gmachu można wypić kawę i z tarasów podziwiać widok na dolinę błękitnej Wisły.

Zupełnie inaczej wyglądają północne brzegi Lasu Wolskiego. To rezerwat Panieńskich Skał, chyba najbardziej tajemnicze miejsce na mapie całego lasu. Według legendy, w XIII wieku schronić tu się miały mniszki z krakowskiego klasztoru Norbertanek. Skały zamknęły się za nimi chowając je przed tatarskimi najeźdźcami. Niektórzy świadkowie opowiadali kiedyś, że jeszcze do niedawna, przez szczelinę w skale można było zobaczyć ukrytą podziemną komnatę i stół przy którym jadały ukryte mniszki. Droga prowadząca do Panieńskich Skał szybko zmienia się w wąwóz. Skryte za prawdziwym zielonym gąszczem, porośnięte niczym dżungla drzewami o długich korzeniach, wapienne skały robią duże wrażenie. Mała kapliczka stanowi pamiątkę średniowiecznych wydarzeń.

Zachodnia część lasu to, na północy- kopiec marszałka Piłsudskiego, na południu zaś zamknięty klasztor kamedułów na Srebrnej Górze. Gdyby pojechać dalej na rowerze, można dotrzeć do zapory na Wiśle. My wracamy jednak do centrum parku. Do powstałego jeszcze przed wojną ogrodu zoologicznego.

W krakowskim ogrodzie zoologicznym zobaczyć można większość najbardziej znanych zwierząt świata.  Potężne słonie – największe z lądowych ssaków, przerażające piskliwe hieny, wielbłądy. Za licznymi klatkami z kolorowymi ptakami porykują lwy i potężny tygrys. Dalej różne człekokształtne małpy, nieco znudzone przyglądają się ludziom zza szyby. Niezwykłą kolekcję stworzeń wodnych i gadów zgromadzono w pobliskich pawilonach, dla dzieci przygotowano zaś specjalny wybieg (małe zoo) z królikami, osłami i innymi zwierzętami domowymi.