Na wschodzie województwa Małopolskiego, w powiecie tarnowskim znajduje się malowniczo położone, niewielkie miasteczko Ciężkowice. Według legend miasteczko to założył stryj Mieszka I, Cieszko, wędrując ze swoimi wojami po Polsce, ponad tysiąc lat temu. Przez Ciężkowice przebiegało w dawnych czasach wiele szlaków handlowych, co spowodowało dalszy ich rozwój. Na rynku tej miejscowości do dziś można zobaczyć drewniane budynki z charakterystycznymi podcieniami. Tego typu drewniane zadaszenia występowały powszechnie w średniowieczu i później, do XIX wieku. Chroniły przechodzących rynkiem mieszczan przed deszczem. Obecnie to bardzo rzadko spotykany element architektury.

Tuż obok Ciężkowic leżało kiedyś podobno inne, przeklęte miasto. Jego zepsuci mieszkańcy byli tak źli, że za karę ich mieszkania zamienione zostały w skały, a oni sami na wieczność zamknięci w ich kamiennych wnętrzach. Dziś  to rezerwat przyrody „Skamieniałe miasto” gdzie podziwiać można różnego rodzaju cudaczne formacje skalne: grzyby i baszty. Miejsce to uważane jest przez wielu za jedno z najciekawszych w Małopolsce.

Wędrówkę po skamieniałym mieście zaczynamy przy potężnej skale „Czarownica” wiszącej nad spokojną teraz rzeką Biała. W jej wnętrzu podobno znajdowało się kiedyś więzienie dla najgorszych przestępców. Dziś gdy przypatrzyć się dokładniej krawędziom tej formacji, można zobaczyć jakby wystającą głowę czarownicy. Z pobliskiej skały „Ratusz” podobno w nocy wydobywają się czasami jęki i wołania o pomoc zamkniętych w środku mieszkańców.


Skała „Grunwald” została tak nazwana na cześć sześciu mieszczan z Ciężkowic którzy brali udział w słynnej bitwie z Krzyżakami. Wcześniej nosiła ona nazwę „Piekło”. W formacji tej znajduje się niewielka jaskinia, według legendy jeżeli wejść do niej w trakcie gdy w okolicznych Kościołach trwa msza rezurekcyjna, to w czasie podniesienia, na moment otwiera się jej wnętrze ukazując zgromadzone tu olbrzymie skarby. Kto jednak wejdzie dalej zostaje zamknięty w środku skały.

Skała „Orzeł” to podobno miejsce skąd założyciel Ciężkowic miał pierwszy raz spoglądać na dolinę.

Nieco dalej widać Basztę Paderewskiego – z tej skały podobno rozciąga się ciekawy widok na wieś Kąśna Dolna, gdzie znajduje się zabytkowy dworek  - były dom i muzeum słynnego, przedwojennego kompozytora.

Skała z krzyżem to miejsce które upodobał sobie kiedyś pijany diabeł. Rzucał on kamieniami w przejeżdżające powozy i strącał ludzi na skały. Dopiero postawienie krzyża zmusiło czarta do opuszczenia tego miejsca. Na skałę można wdrapać się po przecinających ją załomach.

Wizytę w parku kończy się w wąwozie czarownic, gdzie w dół spływa kaskadą niewielki strumień.