Sudety „góry dzikich świń”, albo inaczej „las dzików”. Tak obecnie tłumaczy się celtycką nazwę tego położonego na pograniczu Polski i Czech pasma. Nie kto inny jak Celtowie zamieszkiwał bowiem te ziemie w II wieku naszej ery. Plemiona zniknęły, zaginął ślad po ich osadach, być może coś jednak przetrwało w nieprzebytych ostępach górskich lasów…

Liczyrzepa


…. Do dziś ludzie szepczą sobie historie o tajemniczym duchu gór. Różne rzeczy mówią o tym stworze i różne nosi on miana: Liczyrzepa, Rzepiór, Karkonosz, to tylko niektóre z nich. Podobno kiedyś, w pogańskich czasach władał on całą okolicą. Musiał jednak ustąpić przed potężnymi mocami chrześcijaństwa i dziś jako duch gór pojawia się czasem znienacka na mało uczęszczanych szlakach.

 

Skalny labirynt prastarego bożka gór.


Rezerwat Błędne Skały


Błędne Skały, to podobno właśnie dzieło tego cudacznego, przypominającego człowieka i zawierzę bożka. Podobno złośliwy Liczyrzepa pozamieniał w kamienie wędrujących Sudetami ludzi. Dziś tworzą one niezwykły labirynt przejść, korytarzy i zakamarków, jedną z największych atrakcji na obszarze Gór Stołowych. Labirynt w którym łatwo było by się zgubić, gdyby nie specjalnie wyznaczone ścieżki i szlak turystyczny prowadzący między, a czasem nad i pod skalnymi szczelinami. Obszar ten był kiedyś rezerwatem przyrody, obecnie włączony został do Parku Narodowego Gór Stołowych.Szczeliniec wielkiTo największa atrakcja polskiej części Gór Stołowych. Pocięta wąwozami góra musiała robić olbrzymie wrażenie również w dawnych czasach. Pod koniec XVIII wieku podziwiał ją Goethe, jeden z największych niemieckich poetów. Szczyt Szczelińca pocięty jest głębokimi rowami. Miejscowa ludność nadała im różne kojarzące się z zaświatami nazwy: Piekło, Niebo, Czyściec. Po wyjściu na najwyższe, rzeczywiście przypominające nieco stół wzniesienie gór Stołowych zobaczymy pod nami kilkudziesięciometrową przepaść i rozległy widok na okoliczne lasy pagórki i domy poniżej

Rzepiór po raz drugiZ Liczyrzepą i Sudetami związana jest jeszcze jedna legenda. Podobno jeżeli wędrując na szlaku znajdziemy gdzieś po drodze guzik, to przedmiot ten z pewnością zgubił ze swojego płaszcza duch gór. Jeżeli weźmiemy go ze sobą przyniesie nam szczęście. Istnieje jednak jeden warunek: Nikomu nie możemy powiedzieć o swoim znalezisku gdyż wówczas czar by prysnął.Adrspach i Teplickie skały (Czechy)


W polskich Górach Stołowych znajdują się przejścia graniczne z pobliskimi Czechami. Warto przekroczyć granicę, by obejrzeć również ich południową, część. Rezerwat Teplickie Skały tworzy dużo większy labirynt niezwykłych, pociętych parowami kamiennych formacji. Co roku setki turystów przewijają się przez to niezwykłe miejsce.

(Źródło zdjęć: Wikipedia)