Beskidy, to pasmo wzniesień, ciągnące się u podnóży Karpat, od Czech po daleką Ukrainę. W polskim paśmie jeden szczyt wyróżnia się szczególnie. To samotna, porośnięta lasami góra o trzech wierzchołkach. Wśród mieszkających kiedyś w pobliżu grup Niemców nosiła ona złowróżbną nazwę „Teufelspitze”, czyli „Góra Diabła”. Dziś zwana jest Babią Górą. To najwyższy poza Tatrami szczyt w naszym kraju.

 

Babia góra - czarowniceKrólowa Beskidów kryje w swoich stromych zboczach niejedną tajemnicę. Od lat widoczny nawet z dużej odległości wysoki szczyt przyciągał w te okolice różnego rodzaju rozbójników, kłusowników, zielarzy i ludzi poszukiwanych przez prawo którzy mieli nadzieję znaleźć kryjówkę w tych niedostępnych lasach. Sama, dziwaczna nazwa góry pochodzi od mrożącej krew w żyłach opowieści. Na samym wierzchołku odbywać miały się sabaty czarownic. Wiedźmy ze wszystkich okolicznych ziem zlatywały się na miotłach by ucztować i palić ogniska na jednym z kamienistych szczytów góry. Kamienisty czubek nazwany został Diablakiem, podobno głazy go budujące pochodziły z groźnego, diabelskiego zamku który kiedyś tu się znajdował.Legendy o Babiej GórzeInna, związana z tym miejscem legenda mówi, że cała góra usypana została przez babę – olbrzymkę.  Kamienie i ziemia całkowicie przysypały kilka wsi, dlatego od tamtej pory, można podobno czasem usłyszeć dźwięk dzwonów wydobywający się z wnętrza górskiego szczytu. Na wierzchołku góry podobno do dziś bardzo częste są nagłe zmiany pogody. Niektórzy wiążą je z działalnością złych sił, w rzeczywistości jest to jednak zjawisko typowe dla gór. Warto o tym pamiętać gdy wybierzemy na wycieczkę na szczyt Babiej Góry.Zawoja imprezy i górale

Zawoja imprezy w 2012 roku


U stóp Babiej Góry znajduje się wieś Zawoja. Według badaczy, powstała w XVI wieku miejscowość jest najdłuższa w kraju. Sama jej nazwa wywodzi się od wołoskiego słowa, oznaczającego podmokły las. Mieszkający w Zawoi górale powstali bowiem z pomieszania wędrujących po górach bałkańskich pasterzy z polską ludnością i stąd do ich języka przedostało się wiele słów z tych południowych regionów. Do głównych zimowych atrakcji należą w Zawoi oczywiście wyciągi narciarskie. Również w lecie oprócz wycieczki w góry, warto przyjechać na organizowane co roku, na początku lata „dni Zawoi”.  Przez trzy dni można zakosztować rozrywki w trakcie licznych imprez i koncertów rockowych.

(Źródło zdjęć: Wikipedia)