W pobliżu tamy i zalewu Rożnowskiego, gdy posuniemy się nieco dalej z prądem Dunajca, natrafimy na drugie nieco mniejsze sztuczne jezioro. Nad wodą na niewielkim wzniesieniu stoi tu malowniczy, zrekonstruowany kamienny zamek Tropsztyn, którego sylwetka odbija się w tafli wody. Na szczycie wieży poruszana lekkimi powiewami wiatru znad rzeki faluje delikatnie polska flaga. Na drugim brzegu długiego jeziora widać zabudowania wsi Tropie. Trudno opisać jak niezwykłe rzeczy wydarzyły się kiedyś w tym, wydawało by się z pozoru spokojnym miejscu.

Czytaj więcej: Zamek Tropsztyn i osada świętego Świerada

Przy jednej z najlepiej znanych miejscowości wypoczynkowych, na wzgórzu nad zalewem Dunajca wznoszą się w niebo kamienne zębiska średniowiecznej ruiny. Dzisiaj tylko pozostałości budynku wystają z ziemi,  kilkaset lat temu w warowni kwitło jednak życie rycerzy – wojowniczych panów całej okolicy. Przebywali tu właściciele wsi, od których zależał los i życie mieszkających w skromnych drewnianych chałupach Rożnowa ludzi.

Czytaj więcej: Zamek w Rożnowie 

Jest XIV wiek. Miłościwie panujący w Polsce król Kazimierz Wielki buduje na granicy ze Śląskiem znajdującym się pod wpływem Czech silny pas umocnień. Powstają Orle Gniazda – największy w Polsce system zbudowanych na skalistych szczytach zamków i warowni. W ciągu umocnień , na dwóch, położonych blisko siebie wapiennych skałach zbudowano dwie twierdze – Bobolice i Mirów. Do dziś z jednego zamku można zobaczyć sylwetkę drugiego.

Czytaj więcej: Bobolice, Mirów i podziemny tunel 

Dworek BiałoprądnickiNad cichą rzeczką Prądnik, położonej dziś w pobliżu nowoczesnej drogi szybkiego ruchu Opolskiej, błyskają rozległe zabudowania Dworku Białoprądnickiego. Kiedyś wspaniałe budynki dworku leżały pod Krakowem, otaczał je rozległy park, pola i wioski. Obecnie znajdują się w środku miasta, park bardzo się skurczył, ustępując miejsca kamienicom i domom mieszkalnym, mury i kamienie wciąż jednak pamiętają dawną świetność. Wiele niezwykłych wydarzeń miało kiedyś tu miejsce.

Czytaj więcej: Dworek Białoprądnicki

Jeżeli kiedykolwiek słyszeliście średniowieczny romans rycerski o Walgierzu Wdałym, chociaż zaczęliście czytać pierwszą stronę „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, chcielibyście skosztować specjałów Benedyktynów lub pragniecie zobaczyć jedno z najciekawszych miejsc pod Krakowem to Tyniec jest niezbędnym punktem na mapie naszej wycieczki.

Czytaj więcej: Tyniec na białej skale